html5 bootstrap template

11 Eylül 2018

İlk olarak hafıza için olmazsa olmaz su tüketimi. Kişiye göre farklılık gösterse de her gün 2.5-3 lt su tüketmelisin.
Mineral kaybından kaynaklanan hafıza kaybını önlemek için günde en az 1 adet maden suyu tüketmelisin. (tansiyon hastaları tüketmemeli)
İçeriğindeki omega3 ve omega6 yağ asitleri sayesinde hafızanı güçlendirerek beyin fonksiyonlarını arttıran ceviz diyetinde mutlaka olmalı. Günde 3 adet yeterli.
Ananas içerdiği antioksidan, C vitamini ve mineraller sayesinde vücudun su dengesini sağlar ve beyin sağlığını korur. - Her sabah tüketeceğin 1 tane yumurta beyin gelişimi ve hafıza kuvvetlenmesi için oldukça önemli.
Mevsiminde balık tüketimi beyin fonksiyonların için gerekli olan omega3 ve omega6 yağlarının vücutta kullanılmasına yardımcı olur. Unutkanlıktan kurtulmak ve hatta yeni fikirler oluşturmak için haftada en az 2-3 gün balık tüketmelisin.
İçerdiği omega yağ asitleri ile iyi yağların vücutta depolanmasına yardımcı olan yer fıstığı unutkanlığa da iyi geliyor. Tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat et 1 avuç miktarını geçme. Son olarak siyah üzüm kan yapıcı ve demir sağlayıcı etkisi ile bilrikte hafızanın güçlenmesine yardımcı olur

html5 bootstrap template

10 Eylül 2018

Şarbon etkeni bakteri otçul hayvanların etleri, sütleri, derisi, tüyleri, yem yedikleri/kesildikleri yerler ile temas halinde bulaşabilir. 3 çeşit şarbon var.
- Deri şarbonu: en sık görülen formu. Ortası siyah ve çökük etrafı ödemli ağrısız çıban şeklindedir.
- Akciğer şarbonu: Hayvan sporlarının hava yolu ile solunması sonucu oluşabilir. Grip bulguları, solunum sıkıntısı, kanlı balgam ve hızlı ölüme sebep olabilir.
- Sindirim sistemi şarbonu: Şarbonlu et, süt ve süt ürünleri tüketimi ile bulaşır. Kusma, yutma güçlüğü, ishal, karın ağrısı, iştahsızlık, halsizlik gibi bulgular ile başlar kısa zamanda kanlı ishal, kanlı kusma gelişir.
Dikkat etmen gereken noktalar:
- Şarbonlu et koyu renkli olur ve kesilince katran rengi kan akar. Böyle bir durumda hemen en yakın hastaneye başvurmalısın. -Et, süt ve süt ürünleri, şarküteri ürünlerini güvenilir yerlerden almalısın.
- Hayvan eti ve derisini hazırlama aşamasında mutlaka eldiven kullanmalısın.
- Et çok iyi pişirilmeli, çiğ/Az pişmiş et tüketmemelisin.
- Ete temas eden bıçak, tahta eşyaları mutlaka dezenfekte etmelisin.

html5 bootstrap template

3 Eylül 2018

Göz açıp kapayıncaya kadar hızlı geçen yaz mevsiminden sonra bereketli ve huzurla gelen mis gibi eylül ayından herkese merhaba.
Umarım eylül hepimiz için yeniliklerin ve her alanda güzelliklerin ayı olur.
Meyve/sebzeleri mevsiminde tüketmek beden sağlığınızı koruyarak iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
Eylül ayı meyveleri: mürdüm eriği, hünnap, kavun, karpuz (Son zamanları), incir, üzüm, şeftali, armut.
Eylül ayı sebzeleri: mantar, bamya, domates, biber, patlıcan, taze fauslye, kabak, semizotu

html5 bootstrap template

31 Ağustos 2018

Kadınlar mens döneminden öncesinde veya mens dönemi süresince 1-1.5 kg yakın ödem tutabilir. Bu nedenle bu dönemde tartılmamalı ve detoks programı uygulamamalısın.
Günde en az 2.5-3 litre su içerek vücudunun ödem tutmasını engelleyebilir ya da en azından minimum ödem ile bu süreci geçirebilirsin.
Karanfil ve tarçın ekleyerek tüketeceğin yeşil çay (soğuk olarak tüketebilirsin) ödem probleminde sana yardımcı olacaktır.
Bu dönemde canın aşırı derecede karbonhidrat tüketmek isteyebilir bunun nedeni hormon kaynaklıdır. Karbohidrat krizlerinde porsiyon kontrolüne dikkat ederek bitter çikolata, muz, kuru meyve, şekersiz fıstık ezmesi/fındık ezmesi tüketebilirsin.

html5 bootstrap template

29 Ağustos 2018

Bugün en sevdiğim baharatlardan biri olan zerdeçalın temel kurkuminoidlerinden bir tanesi olan curcumini yazıyorum.
Zerdeçalın en aktif bileşenidir
- doğal antidepresandır
- bağışıklık sistemini güçlendirir
- antikansorejendir
- iskelet, kas ve eklem sağlığının korunmasına yardımcı olur.
- sindirim sistemi problemlerini önler.
- ödem atıcı etkisi vardır.
- antioksidan kapasitesi çok yüksektir.
Besin takviyesi olarak kullanabileceğin gibi günlük beslenmede yemeklere/salatalara baharat olarak ekleyebilirsin.